Галерија

10+ модели кои ги рушат сите стандарди – убавината е во нашите несовршености

Светот на манекенството може да биде отуѓувачка индустрија кога се што гледаме е слаби луѓе со прекрасни тела кои се навидум совршени. Но, индустријата започна да се менува и да се движи во вистинскиот правец.

Овие модели не само што го менуваат начинот на кој општеството ја гледа убавината, туку и ни покажуваат дека разликите и уникатните карактеристики треба да се слават, а не да се кријат!

Овој плус-сајз модел воопшто не обрнува внимание на критиките кои ги добива секојдневно. Наместо тоа, таа претпочита да остане позитивна. Таа е основач на Eff Your Beauty Standards што ги промовира „боди позитивити“ и разновидноста во светот на моделството.

Бади е совршен пример на една постара жена која докажува дека годините се само број. Таа го живее својот најдобар живот!

Прочитајте и...  Агенција за модели најмува само модели над 45 години и ја предизвикува модната индустрија- нивните фотографии се воодушевувачки

Канја Сесер е родена без нозе, но тоа не ја спречи да го оствари својот сон! Нејзиното мото е „Нема нозе, нема граници!“

Оваа прекрасна 22-годишна девојка е втората жена со Даунов синдром која го прошета црвениот тепих на модната недела во Њујорк.

Дафни е најстариот супермодел во светот. Таа се занимава со моделство од 1949 година.

Прочитајте и...  20 фотографии после кои ќе си помислите „Сега видов сè"

Овој руски модел изгледа различно поради албинизмот, состојба што ја прави нејзината кожа и коса да изгледаат многу бледи. Таа е горда на својата уникатност.

View this post on Instagram

Party ready! 🎊 Jokes!! I'm sitting on my sofa wearing @primark Toy Story PJ's watching TOTP2 "Blondie heart of glass" is playing, I'm dancing and eating snacks. Start as you mean to carry on. This afternoon I went swimming, held space for my dad, brother and auntie/s – my loved ones who are no longer on this physical plane but forever in my thoughts and heart, I cooked a healthy dinner from scratch for the famo, spoke to my mum, some friends, did Jenson's bath and bed time – we read Three Little Pigs, Peppa Pigs Trip To The Moon and did a reenactment of Room On The Room Theatre Show (this boy was born for the stage 🦁), I told him how lucky I am he is my son, how proud we feel, how beautiful he is inside and out in every single way possible, how intelligent he is and how I am in awe of his very essence. He kissed me on the head and said "I will always love you Mummy" – Deep and emotional! The rise of the divine feminine. I spoke about all the things he achieved 2018 and what amazing things he will achieve 2019 (can't believe he starts school!) I had an Epsom Salt bath with yummy Lush bomb (cleansing and protecting my auric field) and reflected on this past year. This is how I want to celebrate my NYE – with my family, in my new home, feeling so grateful. Being a mum to Jenson is the ultimate. Happy to be seeing this year in healthy, happy and with a full heart. Make your light like Kryptonite – keep those low vibrational frequency beings at bay. Earth is the Planet of polarities – nothing is EVER going to be perfect.. but the light will always overcome the darkness. You just have to step into your power, love yourself hard and believe like your life depends on it – coz it actually does. 🛸 2019: Year of Expansion 🛸✨ Thanks for the love and support ALL ✨❤️

A post shared by KELLY KNOX (@itskellyknox) on

Кели е родена без подлактица, но одбила да носи протетика.

Прочитајте и...  20 села што изгледаат како од бајките

Џилиан докажува дека хендикепот не треба да те запре во остварување на своите соништа.

Алба е родена со 500 бемки, а некои од нив морала да ги отстрани кога била дете. Дури и со лузни на телото, таа продолжи со моделството.

Лизи има ретка вродена болест наречена Marfanoid–progeroid–lipodystrophy, синдром што ја спречува да акумулира телесни масти и да ја зголеми својата тежина. Таа ја сподели нејзината приказна за да ги инспирира другите. Автор е мотивациски говорник.

Викторија Модеста има феноменална кариера во моделството и покрај тоа што ја изгуби ногата на 19 години.

Сара има само 28 години, но нејзината генетска состојба го спречува лачењето колаген и ја прави нејзината кожа да изгледа многу постарo.

Најпопуларно

To Top