in ,

10 неверојатни домашни растенија за кои најверојатно не знаете дека постојат

Веројатно може да препознаете кактус на прв поглед. Дури и растенијата – змии стануваат сè почести. Но, што е со опашки од магаре? Или трахјандра. Ако веќе имате дом исполнет со растителни бебиња кои сите изгледаат исто, можеби ќе сакате да имате една од овие сорти во вашиот следен додаток.

#1 Маримо топчиња од мов

Мали топки од алги кои многу личат на мов, па оттука и нивното име. Во дивината тие се тркалаат по дното на реките што им ја дава нивната округла форма. Тие се многу популарни во Јапонија па дури и се третираат како домашни миленичиња.

#2 Живи камења

Тие се мали растенија, ретко растат повеќе од 2.5 цм над површината. Родени се во пустините на Јужна Африка.

#3 Црни сукуленти


Црните сукуленти се познати под името Синокрасула јунаненсис, а изгледаат како купче натрупани розети. Неговите бодликави лифчиња, кои наликуваат на шишарки или ежиња, обично имаат мрачна зелена боја, но таа боја е толку темна, што повеќе наликува на црна отколку на зелена боја.

#4 Делфин – сукулент


Сукулент чии лифчиња изгледаат како мали делфини кои скокаат во воздухот. Ова растение е многу барано и популарно меѓу љубителите на сукуленти во Јапонија. Најинтересниот дел е што со текот на годините, како што листовите растат, нивниот изглед  сè повеќе и повеќе наликува на делфин.

#5 Хоја Кери – зелено срце

Зимзелена тропска лијана првично од Тајланд, претставник на родот Хоја (Нуа), кој има повеќе од 50 видови. Hoyi природно расте во светли шуми на Јужна Азија, Австралија и Полинезија, користејќи дрвја како поддршка.
Поради нивните декоративни квалитети, некои видови се одгледуваат дома, главно како ампело растенија.

#6 Цик-цак кактус

Овој кактус, кој го носи името Селеникерус Антонјанус, почесто е познат по неговите прекари Цик-цак кактус или Рибина коска.

#7 Тракијандра

Тракијандрата потекнува од источна и северо-источна Африка. Неговиот мал интересен изглед наликува на октопод со многу пипала.

#8 Роза сукулент

Наречена Герновија Додландтис, овие суккуленти имаат заоблени слоеви од ливчиња кои ги прават растенијата да изгледаат исто како рози. Најчесто тие се наоѓаат на Канарските Острови, но ние би рекле дека тие припаѓаат во некоја бајка поради нивниот уникатен и магичен изглед!

#9 Красула амбела ( “Чаша за вино” )

Лесни за чување, но тие се подложни на рибини бубачки и габични заболувања. Како и кај сите суккуленти, надводнувањето е фатално. Обично се размножуваат со делење, неутрализирање или сечење на лист.


#10 Кошаркарска топка  ( Еуфорбија Обеса )


Уште еден сукулент од родот Еуфорбија. Освен изгледот со кој потсетува на кошаркарска топка, карактеристично за овој сукулент е тоа што е дводомно растение, што значи дека има исклучиво еднополни цветови, односно еден сукулент може да има или само машки или само женски цветови.
Прочитајте и...  5 домашни растенија за спалната соба кои ја лечат несоницата

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote