in

10 трикови после кои ќе ѝ кажете збогум на прашината

Колку помалку прашина има во домот, толку посреќни и поздрави ќе бидат оние кои живеат во него. За жал, не е толку лесно да се ослободите од неа.

Публицист најде неколку совети за вас кои ќе ви помогнат побрзо и поевтино да се справите со прашината!

Влажни марамчиња

Од амбалажа на влажни марамчиња до игра: Мајка воодушевува со ...

За да се ослободите од прашина, трошки и дамки на тастатурата се што треба е да ја истресете и избришете тастатурата со влажно марамче. Резултатот е одличен, само проверете дали лаптопот Ви е исклучен.

Омекнувач

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

За да ја отстраните прашината од површините и ефектот да е долготраен, можете да припремите специјален раствор. Измешајте 1 дел омекнувач за алишта и 4 дела вода.

Турете ја смесата во распрскувач и избришете се што сакате дури и огледалата, стаклени маси и бањата. Исто така ова е добро и за лаптоп и ТВ екран.

Меки четки

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

 Доколку сакате да исчистите некои тешко достапни места, четките со природни влакна ќе Ви го олеснат тоа.

Прочитајте и...  7 трикови за завиткување и украсување подароци со кои ќе ги подобрите вашите способности

Стари чорапи

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

Ако ја ставите раката во стар чист чорап можете брзо да ги исчистите ролетните. Исто така ако ставите стар чорап и на џогер полесно ќе се ослободите од прашината под креветите и мебелот.

Ролни од тоалетна хартија

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

Ова е супер неопходна работа за чистење. Ако ја замените цевката од правосмукалката со ролна од тоалетна хартија ќе можете да ги исчистите и најтешко достапните места.

Чувајте ја облеката во навлаки

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

Облеката, ќебињата, перниците за гости, плетените ќебиња се голем извор на прашина во домот. За да ја намалите прашината, чувајте ги во специјални навлаки.

Колку помалце работи, толку почисто

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

За да спречите толку брзо акумулирање на прашината, а во исто време да го направите чистењето поедноставно, подобро е да ги фрлите повеќето сувенири и украси што ги имате дома. Колку помалку работи имате, толку почист е домот. Или ако сакате да ги чувате подобро е да ги ставите во стаклена комода.

Прочитајте и...  Болките во стапалата ублажете ги веднаш со четири едноставни трикови

Не ги заборавајте завесите

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

Секогаш забораваме на завесите иако тие се буквално покриени со прашина. Најдобро е да ги носите на хемиско чистење еднаш годишно и да ги чистите два пати месечно со парочистач.

Чисти растенија

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

Куќните растенија се белите дробови на вашиот стан, кои ви помагаат да се справите со прашина. Ако редовно ги миете сите растенија во бањата, тие ќе бидат поефикасни при чистење на воздухот.

Алкохол за чисти сијалици

20 unbelievable tricks to say goodbye to dust

Прашината од сијалиците можете да ја отстраните со алкохол. Избришете ги со навлажнета крпа и оставете ги да се исушат.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote