Македонија

103 нови заболени од корона вирус, 5 починати

Во последните 24 часа се направени 841 тестирање, а регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 46
 • Куманово 6
 • Штип 6
 • Прилеп 2
 • Тетово 17
 • Струга 9
 • Велес 3
 • Битола 1
 • Охрид 3
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 1
 • Струмица 1
 • Свети Николе 1
 • Ресен 6

Починати се пет лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово (80г), хоспитализиран на 5 јуни. На Клиника за гастроентерохепатологија почина пациентка од Скопје (74г). Во ГОБ „8 септември“ починаа две лица од Скопје, пациентка (73г.) примена на 11 јуни и пациентка (45г) примена на 2 јуни. Во Клиничката болница во Тетово почина пациент од Тетово (65г) хоспитализиран на 6 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти.

 • Скопје 10
 • Прилеп 2
 • Тетово 1

Досега во земјата се направени вкупно 43.881 тестирање на ковид-19. Од направените тестирања во изминатото деноноќие 123 се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Охрид, каде се потврдени 4 позитивни случаи, два во Штип и два во Охрид.

Прочитајте и...  26 новозаболени од коронавирус, уште 1 починат пациент

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4157, бројката на оздравени пациенти е 1723, на починати е 193, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2241.

Најпопуларно

To Top