in

11 магични градчиња кои мора да ги посетите барем еднаш во животот

Копнеете да избегате од стапиците што ги наметнува модерниот живот? Додека многу инстаграм патувања препорачуваат посета на најголемите метрополи во светот, патувањето во необичен град е нивниот совршен противотров.

Шефшауен, Мароко

Вгнезден во планината Риф на северозападниот дел на Мароко, ова прекрасно сино село е основано како тврдина во 15 век. Овие денови, тоа е пријателска мешавина од калдрма улици полни со локални кожарници и ткајачи.

Јангшуо, Кина

Се разбира, центарот на градот е малку туристички во моментов, но само една кратка тура со велосипед или брод ве дели од местото каде што е вистинската магија. Планини излегуваат низ маглата, додека чудесните стари луѓе со сиви бради и конусни капи ги поминуваат реките за да рибарат со добро обучени птици грабливки.

Лалибела, Етиопија

Сонот за археолог, монолитните камени цркви на Лалибела, се меѓу најпотценетите на земјата. Овие импресивни свети структури се издлабени од чиста карпа, серија на стари аџилак-места кои му даваат на градот навистина мистичен воздух.

Прочитајте и...  4,5 милиони цвеќиња го претвораат овој јапонски парк во вистинска бајка (ФОТО)

Санторини, Грција

Неспорен крал на грчките острови, Санторини е познат по своите безбројни бели куќи што ги надгледуваат блескавите води на Средоземното Море.

Мон Сен Мишел, Франција

Ова е Мон Сен Мишел, историска островска комуна која опкружува величествен манастир од осми век. Дом на околу 50 жители, тоа навистина е едно од најмагичните населби на Земјата.

Хуакачина, Перу

Дали некогаш сте сакале да посетите вистинска животна оаза во средината на пустината? Па, ова е твојата шанса – овој неверојатен перуански град не е привидение.

Бриж, Белгија

Европа е полна со средновековни населби кои личат како од бајка, но малку се толку неверојатни како историскиот град Бриж во Белгија.

Алтер До Чао, Бразил

Може ли тропски островски рај навистина да постои во средината на Амазон? Да ! Поставете крпа на плажата и релаксирајте се.

Халштат, Австрија

Надминувајќи над езерото под покривот на шуми, лежи Халштат, австриска чудотворна земја со посебен европски подарок.

Дубровник, Хрватска

Меѓународно познат по својата неверојатна тврдина која ги води водите на Јадранското Море, не е чудно што локацијата на Играта на тронови е скапоцен камен во хрватската туристичка круна.

Прочитајте и...  Фотографии кои докажуваат дека богатството не е пресудно за да бидеме среќни

Чинкуе Тере, Италија

Не само едно, туку пет поспани крајбрежни села, Италијанката Чинкуе Тере не може да се пропушти. Секоја населба е достапна преку патеката и има импресивен приказ на шарени куќи кои што како Лего лежат на нерамната италијанска ривиера.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote