in

11 уникатни карактеристики на телото што можете да ги видите само еднаш во животот

Албинизам е синдром кој многумина од нас го знаат и разбираат. Ова се луѓе кои немаат пигментација што резултира со бледа кожа и боја на коса. Но, албинизмот не е единственото нешто што влијае на изгледот. Постојат многу ретки генетски нарушувања кои влијаат на животот на многумина.

Ова навистина може да влијае некои луѓе да ја изгубат својата самодоверба. Но, овие 11 слики ќе ви покажат дека убавината не ја одредува изгледот на многумина. Ова се слики кои ќе прикажат каква е вистинската убавина.

#1 Албинизам

Оваа прекрасна девојка е фотографирана на 16 години од страна на талентираниот фотограф Данил Головкин. На прв поглед, таа изгледа како порцелански кукла, но во реалноста таа има албинизам, ретко генетско нарушување во кое луѓето немаат пигмент во очите, косата и кожата. Името на овој модел е Настја Кумарова и таа има многу успешна кариера во светот на моделите благодарение на нејзиниот прекрасен изглед.

Овој модел на уникатен изглед, исто така погоден од албинизам, се вика Сер Маејор Пејџ, инаку познат по социјалните медиуми како “Министерот за правда”. Преку неговиот прекрасен изглед, ја прифаќа неговата убавина и неговата кариера е просперитетна.

#2 Елерс-Данлос синдром

Сара Геуртс ја користи својата успешна кариера како модел за да ја подигне свеста за нејзината ретка генетска состојба наречена Елерс Данлос (Syler Ehlers) синдром. 27-годишниот модел ја користи својата платформа за да покаже како овој синдром се манифестира во нејзиното тело. Сара научила со текот на времето дека нејзината кожа изгледа убаво и уникатно и го опфаќа секој дел од неа.

Прочитајте и...  Доаѓа лето: Подгответе ги стапалата за сандали!

#3 Ектодермална дисплазија

Овој прекрасен 26-годишен модел од Германија е роден со ретко генетско нарушување наречено ектодермална дисплазија која влијаела на нејзината структура на лицето. Преку нејзината позитивна перспектива и љубов кон фотографијата, таа стана инспирација за илјадници луѓе кои гледаат кон неа.

#4 Анизокорија

Ова не е трик што некој може да го направи со своите зеници – всушност е ретка состојба наречена анизокорија, во која зениците на очите се со нееднаква големина. Еден функционира правилно, додека другиот останува во фиксна положба.

#5 Дерматографија

Ова можеби изгледа како болен обид да се создаде 3D тетоважа, но всушност е состојба на кожата која влијае на 2% од популацијата на Земјата наречена дерматографија. Дерматографијата, инаку позната како пишување на кожа, предизвикува испакнатини откако некоја кожа е изгребана дури и најмалку. Испакнатините обично исчезнуваат во рок од 30 минути. Некои луѓе ја користат оваа состојба на кожата за да создадат привремени уметнички дела и да ги споделат со светот.

Прочитајте и...  Хороскопски знаци кои не прифаќаат компромис

#6 Ретки белези од раѓање

Повеќето луѓе ги презираат нивните белези од раѓање и се обидуваат да ги отстранат кога ќе се појави таква можност. Но, Касандра, убава танчерка, ја виде вистинската убавина во белегот под нејзиното око који ја донесе кариерата во која продолжува да напредува во денешно време.

#7 Синдром на Ваарденбург

Stef Sanjati е сензација на YouTube која дојде во центарот на вниманието кога таа објави видео за нејзиниот Ваарденбург синдром, генетска мутација што ја наследила. Оваа состојба се карактеризира со различни степени на глувост, структурни дефекти и промени во пигментацијата. Луѓето кои ја имаат оваа состојба имаат брилијантно сини очи кои често се опишуваат како “ледени”.

#8 Синдром на мачкини очи

Ова прекрасно момче чии очи изгледаат идентични со очите на дивата мачка има ретко хромозомно нарушување наречено синдром на мачкини очи. Луѓето со ова нарушување имаат различни малформации кои влијаат на ирисот и ушите. Ова нарушување не е наследено, туку се случува случајно за време на формирањето на јајцето во текот на бременоста.

Прочитајте и...  Хроскопски знаци кои секогаш мора да бидат во право

#9 Многу долги нозе

Овој прекрасен модел Ia Ostergren, која ги освои срцата на стотици илјади луѓе на социјалните медиуми, има најдолги нозе во светот. Тие се долги 108 см и се непропорционални со остатокот од нејзиното тело. Сепак, ова никогаш не ја спречило и покрај малтретирањето со кое таа успеала да се соочи со другите деца како тинејџер.

#10 Аргирија

Ова може да изгледа како уредување на Photoshop, но всушност е редок случај на Аргирија. Пол Карасон страдал од лош случај на дерматитис и користел сребрени соединенија за лекување на неговата состојба и минимизирање на ефектите. Овие соединенија реагираат на светлината како меланинот , но наместо да му дадат на лицето тен, ја прават кожата сребрена.

#11 Убавината на брадата

Дакота Кук, која е позната на Instagram како Дакота брадестата дама, има 24 години и живее во Лос Анџелес. Таа има ретка состојба наречена хирзутизам која предизвикува хормонални нерамнотежи и вишок раст на влакната на лицето. Дакота никогаш не дозволи тоа да застане на нејзиниот пат и таа ја прифати нејзината убавина и уникатен изглед и стана успешен изведувач.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote