in

13 ѓаволско прекрасни филмови за кои нема да зажалите што сте ги изгледале

Секој од нас барем еднаш сонува да има временска машина за да отпатува во друго време. Ние од Публицист веруваме дека најдобриот и најбезбеден портал кој ќе ве врати наназад во времето е добар филм кој ќе ве воодушеви со костимите и природата. Затоа, споделуваме со вас 13 филмови преку кои ќе патувате низ времето без да станете од вашиот кауч.

Lady Chatterley’s Lover (2015)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Се раскажува за тешката љубовна приказна на Констанца Четерли, сопруга на благородникот Клифорд Четерли. Односот меѓу сопружниците станува ладен кога мажот се враќа од војна, каде неговото долно тело било парализирано како резултат на повреда. На почетокот, сопругата прифаќа платонски брак, но набрзо ќе најде утеха во прегратките на друг маж.

IMDb – 6.4

In Secret (2013)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Младата убавица Тереза се омажи за својот братучед Камил. Себичниот сопруг постојано се жали на неговото здравје. Тој никогаш не ја привлекуваше Тереза, па таа ќе има страсна романса со еден од пријателите на нејзиниот сопруг, Лорен.

Прочитајте и...  16 примери кои покажуваат дека Холивуд снима исти филмови секоја година

IMDb – 6.1

Portrait of a Lady on Fire (2019)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Бретања, 1770-тите. Уметничката Маријана доаѓа на брегот за да наслика портрет на Елоиз – ќерка на сопственикот на еден имот. Тие планираат да ја испратат сликата на зетот на Елоиз во Милано. Но, девојчето не сака да се омажи и одбива да позира во знак на протест.

IMDb – 8.2

Farewell, My Queen (2012)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Поглед на платонскиот однос помеѓу Марија Антоанета и една од нејзините читетелки во првите денови на Француската револуција

IMDb – 6.2

А Promise (2013)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Еден стар богаташ вработува млад секретар како асистент. Младото момче се заљубува во прекрасната сопруга на неговиот работодавач.

IMDb – 5.7

Hyde Park on Hudson (2012)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Романтична приказна за романот на американскиот претседател Франклин Рузвелт и неговата братучетка Маргарет Стакли. Настаните се одвиваат во 1939 година, кога шефот на Соединетите држави пристигнува во њујоршката резиденција на британскиот кралски пар.

IMDb – 5.8

Great Expectations (2012)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Филмска адаптација на романот со исто име на Чарлс Дикенс за еден млад човек по име Пип, кој рано останал без родители и го одгледала неговата ексцентрична сестра. Монотониот живот на Пип е трансформиран кога му помага на еден осуден бегалец да се ослободи од оковите. Токму овој чин доведува до вртоглави промени во животот на херојот.

Прочитајте и...  Том Круз ќе снима филм во вселената

IMDb – 6.4

Love and friendship (2016)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Лејди Сузан Вернон привремено престојува на имотот на нејзините свекор и свекрва и, додека е таму, решена е да и биде стројник на нејзината ќерка Фредерика, а и за себеси.

IMDb – 6.4

Ophelia (2018)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Хамлет, раскажано од гледна точка на Офелија.

IMDb – 6.6

Miss Scarlet and the Duke (2020)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Елиза Скарлет станува сирак без доволен приход за живот. Во таква ситуација, единствениот начин за жената да преживее е профитабилен брак. Но, за да успее во свет управуван од мажи, таа одлучи да употреби тајно оружје – агенцијата за детективи на нејзиниот татко. Елиза станува деловен партнер на инспектор од Скотланд Јард, Вилијам Велингтон.

IMDb – 8.2

Madame Bovary (2014)

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Филмска адаптација на познатиот роман од класиката на француската литература Гистав Флоберт за тешката судбина на Ема Бовари. Желбата да се доживее вистинска љубов ја натера оваа енергична и привлечна жена да заборави на својот грижлив сопруг и малата ќерка.

Прочитајте и...  Анимирана серија „Трансформери“ доаѓа на Нетфликс во 2020

IMDb – 5.7

БОНУС: ТВ-СЕРИИ

Harlots (TV Series 2017– )

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Приказната, што се одвива во XVIII век, ја раскажува приказната за Маргарет Велс (Саманта Мортон) – сопственик на бордел, посветувајќи ги сите свои сили и ресурси на израснување на своите ќерки. Во втората сезона од серијата, Лив Тајлер одигра една од главните и контроверзни улоги.

IMDb – 7.7

Penny Dreadful: City of Angels (2020– )

13 devilishly beautiful films for which it is not a pity to pass the evening

Лос Анџелес, 1938 година Двајца детективи испитуваат брутално убиство. Како резултат, злосторството ги води кон голем заговор во кој е вклучена целата урбана елита.

IMDb – 6.6

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote