Македонија

13-годишно момче од Велес е светски шампион во кик-бокс: За неполна година освои 12 медали

Виктор Димовски или попознат како Тампес е 13 – годишно момче од Велес. Тој мометално живее и тренира кик – бокс во Франкфурт, Германија.

ФОТО: Хаштаг.мк

Иако е се уште млад зад себе има многу големи успеси. На минатогодиното Светско првенство во кик – бокс освои две 3 -ти места, а на Европксото првенство два пати беше 1 – во. Успех забележува и на Интернационалниот турнир, каде освојува прво место и два пати 2 – ро.

Целата приказна за ова талентирано момче читајте ја на Хаштаг.мк тука.

Прочитајте и...  Уште една креација на ексцентричниот Сашо Тасевски – „Жена вредна злато“ од следниот месец достапна за публиката

Најпопуларно

To Top