in

14 начини како да ги употребите остатоците од храна за чистење

Ако сте од оние на кои им е особено важна заштитата на животната средина и преферирате да чистите на попридоден начин отколку со силни хемикалии, тогаш овие совети ќе ви бидат добредојдени.

Дали сте знаеле дека со остатоците од храна може совршено да го исчистите вашиот дом?

Погледнете ги овие 14 чудни, но корисни совети за чистење со помош на остатоци од храна и испробајте некој уште денес:

Исчистете го кожениот мебел со лушпа од банана

Текстурата на внатрешната страна од банановата лушпа + природните масла кои ги содржи во себе ќе делуваат како благо абразивно средство, а истовремено добро ќе го исполираат кожениот мебел.

Поминете со микрофибер крпа за да ги остраните евентуалните остатоци.

banana

Освежете го фрижидерот со зрнца кафе

Во чист памучен чорап истурете поголема количина зрна кафе и затворете го. Освежувачот ставете го во фрижидерот, а тој ќе ги апсорбира сите непријатни миризби.

kafe

Направете природен освежувач од ананас

Корите од свеж ананас ставете ги во проѕирна кесичка и освежете го автомобилот или некоја друга просторија.

ananas

Светнете ја кадата со половина цитрон и морска сол

tsitron i morska sol

Исчистете ги вазните со чуден облик со помош на ориз и вода

oriz

Освежете ги теписите со малку пченкарен скроб (нишесте во прав)

skrob

Остранете ги водените капки и дамките од чешмите со лушпа од портокал

portokal

Погледнете повеќе на следната страна.

Прочитајте и...  Трик за лесно чистење на внатрешноста на прозорците

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote