in ,

14 страшни фотографии кои покажуваат како е да се живее во ковчег-апартмани во Хонг Конг

Со население од околу 7,5 милиони жители и многу малку развиено земјиште, Хонг конг моментално го има најскапиот пазар за недвижнини, правејќи ги таканаречените “ковчег станови” екстремно популарни.

ОН ги осуди овие кошмарни апартмани како “навреда за човековото достоинство”. Сепак, според Здружението за заедничка организација, за околу 200.000 луѓе таа останува единствената алтернатива.

“Тој ден, се вратив дома и плачев”, рече Бени Лам, опишувајќи го своето искуство при фотографирање на животните услови. Со неговата фотографска серија “Заробени”, Лам има за цел да ги осветли задушувачките локални живеалишта кои се надвор од дофатот на гламурозните неонски светла во Хонг Конг. Лам напиша на својата Фејсбук страница:

“Можеби се прашувате зошто треба да се грижиме,овие луѓе не се дел од нашиот живот. Тие се токму тие луѓе кои секојдневно доаѓаат во вашиот живот: тие ви служат како келнери во рестораните каде што јадете, тие се безбедносните чувари во шопинг центрите што ги шетате, или чистачите и мажите на улиците низ кои поминувате. Единствената разлика меѓу нас и нив е [нивните домови]. Ова е прашање на човечко достоинство “.

Со цел да се создадат “ковчези”станови, становите се нелегално поделени на приближно 1,5-12 m² апартмани.

Прочитајте и...  Кој е симболот на вашиот живот? Месецот на раѓање го открива одговорот

Што мислите?

-1 Поени
Upvote Downvote