in

16 корисни кујнски трикови што треба да ги знаете

Бројот на трикови за во кујна кои луѓето ги измислиле во текот на годините е неверојатен. Ако знаете неколку тајни, можете да готвите како најдобриот готвач, но и да спречите брзо расипување на производите.

Ви претставуваме неколку совети кои се толку корисни, што готвењето ќе ви стане ништо друго освен задоволство.

Остар, жежок нож е совршен за правење сендвич со сладолед.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Отсечете го парчето кашкавал што го сакате заедно со дел од пакувањето. Пакувањето можете да го користите за да го покриете преостанатиот кашкавал.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Не ги фрлајте билките кои пожолтеле. Наместо тоа ставете ги во модла за мраз и турете им маслиново масло. Така се фантастичен додаток на тестенини или салата!

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Ако немате сукало, користете шише од вино.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Доколку сакате преостаната пица да има ист вкус и арома каква што имала кога сте ја зготвиле, повторно загрејте ја во тава наместо во микробранова печка.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Лебот со кашкавал е фантастично јадење кое можете да го подготвите многу брзо. Само додадете му неколку билки и ставете го лебот во рерна.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

За брзо да ги исечете шери доматите, ставете ги меѓу две чинии, а потоа исечете ги со остар нож.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Кога теглата Нутела е скоро празна, турете и врело млеко. Ќе добиете превкусно чоколадно млеко!

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Измешајте кисела павлака со жолчка од варено јајце и една лажица сенф и ќе добиете одлична замена за мајонез.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Секогаш треба да ги завиткате целерот и брокулата во алуминиумска фолија за да траат подолго.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Во садот или вреќата каде ги чувате компирите на темно и суво место. ставете едно јаболко и нема да скапат долго време.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Користете алуминиумска фолија за да ја прилагодите големината на питата што сакате да ја печете.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Еве како да направите преубави и превкусни чинии за овошје или десерт:

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Можете да посипете авокадо со јаболков оцет или да го чувате со парче кромид за да не стане црно.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Замрзнете малку вино во модла за мраз. Можете да ги користите подоцна во какви било кулинарски експерименти што планирате да ги испробате.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Ананасот секогаш треба да се чува наопаку: на тој начин ќе стане зрел побрзо и ќе има посладок вкус.

20 Tricks for the Kitchen That You Definitely Didn’t Know About

Прочитајте и...  ВИДЕО: Практични трикови за шиење

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote