in

20 смешни цитати за бракот

Без оглед на тоа дали бракот го сметате за света заедница или за обичен потпис на парче хартија, овие неколку цитати на познатите светски личности дефинитивно ќе ве насмеат.

marriage engagement drawing design with romantic couple 6825844

„Во секој случај, оженете се. Ако наидете на добра жена, ќе бидете среќни. Ако наидете на лоша, ќе станете филозоф.“ – Сократ

„Бракот не е ни рај ни пекол, туку едно големо чистилиште.“ – Абрахам Линколн

„Совршениот брак подразбира слепа жена и глув маж.“ – Мишел де Монтана

„Пред бракот држете ги очите широко отворени, а во бракот замижувајте.“ – Бенџамин Френклин

„Бракот е прекрасна институција, но кој сака да живее во институција?“ – Граучо Маркс

„Во суштина, мојата сопруга е многу незрела. Секогаш кога се бањам во када, таа доаѓа од работа и го потопува мојот брод.“ – Вуди Ален

„Кога мажот и отвора врата на својата сопруга, или колата му е нова или сопругата.“ – Принц Филип

„Постои само еден начин да имате среќен брак. Штом го откријам, повторно ќе се оженам.“ – Клинт Иствуд

Прочитајте и...  Се засакале на 8 години, а починале заедно во прегратка по 75 години брак

„Кога маж ќе ви ја украде сопругата, нема подобра одмазда отколку да го пуштите да ја задржи.“ – Саша Гатри

„Мојот маж и јас не можеме да се одлучиме дали сакаме да купиме кутре или да добиеме дете. Дилемата е дали да ги уништиме теписите или своите животи.“ – Рита Раднер

„Бракот е земање и давање Подобро дајте и или таа секако ќе го земе она што го сака.“ – Џои Адамс

„Жената мора да е жена постојано. Бидејќи никогаш не знае кога мажот може да стане маж!“

„Колку бракот е подолг, толку речениците се пократки.“ – Душан Радович

„Пропаднат брак е оној во кој жената поминува време во кујната исто колку што поминала пред огледалото пред бракот.“ – Тухолски

„Брак е кога одите насекаде по вашата жена, но потајно се надевате дека ќе има wi-fi таму некаде.“

„Ние имаме најдобар предбрачен договор. Се нарекува љубов.“ – Џин Перет

„Единствениот проблем во бракот е тоа што завршува секоја ноќ по водењето љубов, а треба да се изгради наутро пред појадокот.“ – Габриел Гарсиа Маркез

Прочитајте и...  Ден на лошите фризури: Смешната страна на животинскиот свет (ГАЛЕРИЈА)

„Мојот маж и јас никогаш не сме размислувале за развод. За убиство, да, повремено. Но, за развод, никогаш!“ – Џојс Бродерс

„Мажите меѓу себе се разликуваат многу малку, доволно за да останете мажени за првиот.“ – Адела Роџерс Сент Џон

„Мојата сопруга и јас ја откривме тајната на среќниот брак. Два пати неделно одиме во фин ресторан на добра, вкусна храна. Таа оди во вторник, јас во петок.“ – Хенри Јангман


Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote