in

20 волшебни атракции кои влегоа во Гинисовата книга на рекорди

Запознајте ги можеби најинтересните делови на нашата планета – места, предмети и занимливости кои заработија место во најпознатата книга на светски рекорди.

Од најстариот ресторан во светот, преку најпознатиот отворен лифт до најстарата продавница за слатки во светот….

Уживајте во ова мало и возбудливо патување низ целиот свет!

Најголемата железничка станица по број на перони – “Гранд Централ”, Њујорк

Најтесната улица во светов – Ројтлинген, Германија

Spreuerhofstraße, Germany - World's Narrowest Street!

Најбрз интернет, Јужна Кореја

Најстуденото населено место – с. Ојмјакон, Русија

Најстар национален парк – Јелоустоун, Америка

Најстарата продавница за слатки – Јокшир, Англија

Најголемиот скијачки центар на отворено – Дубаи

Највисокиот лифт на отворено – Кина

Најголемата диско топка – фестивал Бестивал, Англија

Најстариот забавен парк – Парк Бакен, Данска

Најмалата држава – Ватикан

Најголемиот замок во пештера – Замок Предјама, Словенија

Најактивниот вулкан – Килауеа, Хаваи

Земја со најмногу потрошени пари на туризмот – Кина ( во 2012 година потрошени се 102 милијарди долари )

Прочитајте и...  Магична фотогалерија од подводен парк во Пула

Највисокиот хотел во светот – “Мариот Маркиз”, Дубаи

Најдлабокиот базен во светот – Y-40, Италија

Најстариот ресторан во светот- “Ботин”, Мадрид

Највисокиот тобоган, САД

Град со најскапите ресторани – Лондон

Dinners You Can Bank On: London's Most Expensive Menus

Најголемиот национален парк – Североисточен Гренланд

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote