Македонија

21 оздравени, 8 нови заболени од КОВИД-19

Денеска е регистриран 21 оздравен пациент во:

 • Скопје 8
 • Куманово 6
 • Штип 1
 • Прилеп 2
 • Тетово 1
 • Велес 1
 • Кочани 1
 • Македонски Брод 1

Во изминатите 24 часа направени се 185 тестирања, а потврдени се 8 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во:

 • Скопје 3
 • Битола 1
 • Велес 4

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Тетово на возраст од 59 години која 15 дена била во тешка состојба и на респираторна машина.

Согласно ова вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.526, бројката на оздравени пациенти е 1.013, на починати е 86, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 427. Во изминатото деноноќие направени се вкупно 185 теста.

Прочитајте и...  Приведени 3 лица, одземени 1,7 килограми марихуана

Најпопуларно

To Top