in

21 животна лекција што мора да ја научите пред да наполните 30

Велат дека животот е вашиот најголем учител. Ако сте помлади од 30 започнете да ги учите овие лекции, ако сте постари од 30 и сеуште не сте научиле ниту една од нив, сеуште имате време.

21. Никој нема да ви помогне
Најчесто треба самите да превземете одговорност за вашиот живот и вашите постапки. На крајот се се сведува на вас самите, ако не си помогнете вие, тогаш нема кој.

20. Неможете да направите се
Понекогаш чувствувате дека не постојат граници. Тоа е прекрасно, но сепак границите постојат. Фокусирајте се на една работа и не пробувајте да извршите повеќе истовремено.

19. Вашите неуспеси всушност не се бројат
Луѓето тешко ги забораваат неуспесите, но успесите се тие што се бројат и паметат. Секој неуспех не мотивира да станеме посилни и да почнеме да победуваме.

18. Треба да вежбате редовно
Грижете се за вашето здравје и тело. Најверојатно сега ви функционира се како што треба, но кога годините ќе ве поодминат ќе бидете среќни што сте стекнале навика за редовно вежбање и одржување.

Прочитајте и...  Новогодишните и божиќни декорации низ историјата (ГАЛЕРИЈА)

17. Успесите ја тестираат вашата издржливост
Никогаш не се откажувајте. Вашите соништа се важни. Понекогаш ви изгледа дека е тешко, но запомнете дека се вредни да се борите за нив.

16. Подоцна значи никогаш
Ако започнете да ги одложувате работите што треба да ги направите за подоцна, на крај никогаш нема да ги завршите.

15. Искуството и чувствата значат повеќе од парите
Да имаш пари на сметка во банка е супер, но кога ќе погледнеш назад во времето чувствата и спомените од животното искуство се тие што ќе ви останат засекогаш.

14. Почнете да штедите уште сега
Со оглед на тоа што е кажано погоре, парите се сепак важни, но не со намера да купувате незнајачни, модерни нешта, туку со помисла дека сепак еден ден ќе ви требаат многу за да започнете од некаде.

13. Среќата ги следи тие кои што работат многу
Во животот ќе бидете среќни, но шансите за да бидете исполнети со радост ќе бидат во корелација со тоа колку се трудите да успеете. Работете многу и среќата ќе биде на ваша страна.

Прочитајте и...  (ВИДЕО) Ова е најстарата личност на светот! Ќе ве изненади нејзината младост во душата

12. Светот е полн со неправда
Секогаш ќе имате противник без оглед на тоа што го правите. Навикнете се и припремете се за најлошото. Овој свет е неправеден, се може да се случи.

11. Секоја личност влегла во вашиот живот со причина
Не ги сфаќајте луѓето озбилно и не очекувајте премногу. Почитувајте ги нив и местото на кое што се наоѓаат тие во вашиот живот.

10. Никогаш нема да најдете соодветно време да започнете
Ако сакате да направите нешто, почнете уште сега. Што повеќе се колебате, толку повеќе нештата ќе се одложуваат. Не чекајте, почнете со првиот чекор.

9. Преболете ги прекинатите врски
Ако вашата врска не оди по очекуваното, продолжете понатака, но сепак завршете со почит и комуникација. Дозволете им и на другите да продолжат понатака со животот.

8. Вашите слабости не се важни
Сите имаме одредени слабости. Прифатете го тоа што ви припаѓа и најдете начин да управувате со него. Можеби вашите слабости се токму тие кои што ќе ви ги отворат вратите кон нешто.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Жена која ја испеа „Shallow“ за интернет предизвик стана вистински ХИТ

7. Сите желби за да успеете се над вашата комфорт зона
Животот ни е удобен на сите, се додека не заглавиме во рутини. Треба секојдневно да се предизвикувате себеси и да се мотивирате да допрете над вашата комфортна зона, зошто таму се сите шанси за да успеете.

6. Вашето учење нема да заврши по завршувањето на средно образование или факултет
Човекот учи додека е жив, затоа прифатете дека вашето учење нема да заврши на последниот ден од школувањето.

5. Се што е вредно одзема време
Да сте на дофат од вашите цели ќе ви одземе многу време, но прифатете го патувањето и радувајте се на напредокот што го постигнувате.

4. Членовите на вашето семејство се најважните луѓе во вашиот живот
Како што стареете ќе сфатите дека вашето семејство е најголемата вредност во вашиот живот и ќе ги цените се повеќе и повеќе. Сакајте ги такви какви што се и однесувајте се кон нив со почит, тие се вашата силна страна исто толку колку што ви претставуваат и слабост.

3. Вашите онлајн пријатели не ви се вистински пријатели
Можеби е тешко да прифатите, но вашите вистински пријатели се оние кои се тука кога ви се потребни.

2. Да се заљубиш во некого е најубавото, но и најболното нешто истовремено
Никогаш нема да можете да се заштитите од љубов и треба да ја прифатите болката исто така како што треба да прифатите дека така учите како се сака и ќе бидете на чекор од сите прекрасни моменти што животот ви ги нуди.

1. Вашиот живот е веќе започнат
Животот не нуди пробен период. Веќе го живеете и носете се со тоа гордо. Секој момент е значаен и нуди нова шанса. Животот е насекаде околу вас.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote