in

30 жени кои не ја фарбаат својата бела коса и сѐ уште изгледаат прекрасно

Некогаш, сивата коса асоцирала на мудрост и знаење. На некои места и денес го има истото значење, но само за мажи.

Во нашето општетво сѐ уште има стереотипи во врска со стареењто на жената. Токму поради тоа веднаш штом ќе се појават првите бели влакна, жената започнува да ја фарба својата коса.

Сепак, времето се менува. Помислете само на оние пари и време кое го трошите во фризерскиот салон прифаќајќи го табуто за нешто толку природно и нормално.

26 годишната Марта Смит својот Инстаграм профил го претвори во место за поддршка за оние кои одлучиле да ги прифатат своите бели влакна и да не ги фарбаат.

Благодарени на Лејди Гага и многу други познати ѕвезди сивата коса сега стана вистински тренд.

Прочитајте и...  10 Илустрации ги покажуваат двојните стандарди во животот

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote