Македонија

37 нови заболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус.

  • Скопје 12
  • Куманово 8
  • Штип 2
  • Прилеп 2
  • Тетово 7
  • Струга 4
  • Охрид 2

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти.

  • Скопје 2
  • Прилеп 7
  • Велес 2

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1978, бројката на оздравени пациенти е 1422, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 443.

Досега во земјата се направени вкупно 25270 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 188 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи. Денеска со скринингот е потврден еден позитивен случај кај вработен во геронтолошка установа во Скопје. Досега со скринингот направени се 2248 тестирања на ковид-19, а регистрирани се три позитивни случаи на ковид-19.

Прочитајте и...  На денешен ден во 1953 г. во Белград умрел Димитар Влахов, македонски револуционер, политичар и публицист

Најпопуларно

To Top