Македонија

44 нови заболени од КОВИД-19 во Македонија

 Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар.

Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен бронхит) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања.

Во изминатите 24 часа направени се 392 тестирања, а потврдени 44 нови случаи на коронавирус во земјата.  По градови: Куманово- 23, Скопје – 11, Тетово – 4, Битола- 3, Струга – 2 и Прилеп – 1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 329 лице. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

•             Скопје- 175

•             Дебар – 47

•             Куманово – 47

•             Штип- 14

•             Тетово – 10

•             Прилеп – 10

Прочитајте и...  Нови 125 заболени од корона вирус, 2 починати

•             Струга – 7 

•             Велес – 6

•             Битола – 4

•             Охрид – 3

•             Кавадарци – 2

•             Гостивар – 1

•             Крива Паланка – 1

•             Струмица – 1

•             Гевгелија – 1

Од 392 направени тестови во изминатото дено-ноќие: 262 се направени преку ИЈЗ, 26 преку Ветеринарен факултет, 24 преку лабораторијата Биотек и 80 преку Болницата „Филип Втори“ (Жан Митрев). До сега се направени вкупно 3.518 тестови на КОВИД-19.

Најпопуларно

To Top