in

47 години од првиот телефонски разговор на мобилен

На денешен ден пред 47 години е направен првиот повик преку мобилен телефон , уред кој некогаш чинеше огромни 3500 долари.

World's First Cellphone Call - April 3 1973 by Martin Cooper - YouTube

Инженерот на компанијата „Моторола“ Мартин Купер на 3 април во 1973 година го повика својот колега од ривалската телекомуникациска компанија Бел Лебс и му соопшти дека  му зборува до „првиот “ мобилен телефон.

Во едно поранешно интервју за Би Би Си „таткото“  на мобилните телефони 85 годишниот мартин Купер изјави дека поради високата цена верувал дека мобилниот телефон нема да биде производ кој масовно би се купувал и користел.

Првиот мобилен телефон бил тежок околу половина килограм.

Прочитајте и...  Погледнете како изгледа ќерката на Мерилин Монро и Џон Кенеди која е проценета на вртоглави 100 милиони долари

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote