5 факти за кралицата Елизабета II

Дали знаете дека таа течно зборува француски јазик и фан е на фудбалскиот клуб Арсенал?

Најверојатно не постои човек на светот што не слушнал за кралицата Елизабета и за нејзините активности и начин на живот.

Сепак, постојат некои интересни факти за неа, кои можеби не ги знаете:

Таа не е најбогатата личност во Велика Британија и покрај тоа што нејзиното богатство е проценето на 425 милиони долари.

Досега била портретирана во околу 100 филмови и ТВ шоуа.

Пие една чаша шампањ секоја ноќ пред спиење.

Фан е на фудбалскиот клуб Арсенал.

Зборува течно француски и најверојатно е монархот со најмногу патувања низ светот.


Прочитајте и...  Што се случува кога ќе направите леб од квасец стар 4.000 години?
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.