in

5 митови за врските кои треба да ги знаете

Толку многу се пишува за врските што навистина е тешко да утврдиме што е точно, а што не.

Ние подготвивме неколку стереотипи за врските кои веднаш можете да ги отфрлите.

Мора да има страст на почетокот

Не сите врски започнуваат со неверојатна страст. Затоа, вреди да се обрне внимание не само на страста и искрата, туку и на чувството на сигурност и удобност што го чувствувате (или не) кога сте со некоја личност. За силна врска, многу е поважно ако можете да се смеете заедно и да си верувате еден на друг.

Среќните парови ги интересираат истите работи

Секоја личност си има свои интереси и хобиња. Немојте да мислите дека ако Вие ја сакате операта, а вашиот парнтер не, нема да имате за што да разговарате и ќе бидете несреќни заедно. Напротив, различните интереси ќе Ве направат попривлечни во очите на другиот.

Среќните парови никогаш не се караат

Луѓето кои не се караат најчесто не се грижат. Паровите без проблеми се на пат на раскинување. Не велиме дека насилството и навредите се во ред, но некои мали кавги не треба да Ве загрижуваат. Тие се случуваат секому и на овој начин Вие и партнерот учите како подобро да се разберете.

Прочитајте и...  Христијани носат црвен конец: Круг околу раката со посебно значење, но религијата вели нешто друго

Среќните партнери ги обожаваат роднините на другиот

Не очекувајте вашиот партнер безусловно да ги сака вашите роднини и пријатели. Вие исто така не мора да ги обожавате роднините на вашиот партнер. Сепак, во врската сте само вие двајца. Само треба убаво да ја организирате интеракцијата со роднините за никој да не биде навреден. Клучот е да комуницирате со вашиот партнер за ова.

Среќните парови се цело време заедно

Ако мислите дека среќните парови никогаш не се разделуваат, се лажете. Порано или подоцна, секој сака да помине некое време сам. Во хармоничните врски, партнерите го разбираат ова и си даваат еден на друг личен простор. Никогаш не треба да се обвинувате ако го посакувате ова. Одморот од семејните должности е неопходен. Не значи дека сте престанале да го сакате вашиот партнер, туку сосема спротивно: тоа ви помага да ги зачувате чувствата еден кон друг и да внесете нов живот во врската.

Прочитајте и...  Од овчар до милионер: Приказна која мора да ја прочитате

БОНУС

Многу често ги учиме карактеристиките на „совршената“ врска од филмовите или рекламите. Но, тие се далеку од реалноста. Запаметете го ова кога ќе забележите мали недостатоци кај партнерот. Тие ги прават реални.

Што мислите?

1 Поен
Upvote Downvote