in

7-годишно девојче научило знаковен јазик за да комуницира со глуви дечиња

Децата знаат да сакаат на начин на кој возрасните понекогаш забораваат, а малата Џесика, што го освои светот, е доказ за тоа.

Капацитетот за емпатија на децата е неверојатен. Тие знаат да прифатат и да сакаат секого, на начини на кои возрасните понекогаш забораваат.

Џесика Дуган е 7-годишно девојче од Шкотска кое на талент шоуто во нејзиното училиште се пријави да ја изведе песната „This is Me“ на знаковен јазик.

Таа нема проблеми со слухот и говорот, но сакала да го знае знаковниот јазик за да може да комуницира со глуви дечиња.

Нејзиниот татко Мајкл Дуган вели: „Џесика сака да си игра со сите и да ги вклучи сите во дружбата, па затоа ја искористи можноста во нејзиното училиште да го изучува знаковниот јазик.“

Публиката и жирито беа трогнати од нејзината изведба, таа победи на натпреварот и видеото од нејзиниот настап се прошири вирално.

Настапот на Џесика:

Прочитајте и...  ВИДЕО: Археолози открија подземен свет од древната цивилизација на Маите

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote