in

7 серии како „The Umbrella Academy“ што треба да ги гледате додека ja чекате 3-та сезона

Втората сезона на The Umbrella Academy е меѓу најголемите хитови на Нетфликс за оваа година, нудејќи претстава за еден од најпопуларните нови жанрови во телевизијата во моментов: здружено шоу за суперхерои составено од претежно млади, неволни суперхерои кои треба да ги искористат своите моќи за да запрат некаква апокалипса.

Врз основа на графичката серија на романи од Gerard Way, The Umbrella Academy следи седум сирачиња кои беа посвоени од ексцентричен милијардер за да формираат тим на суперхерои, за да се разделат со години и да дознаат дека нивниот посвоител починал, а апокалипсата е неизбежна.

Дали спомнавме дека еден од хероите е полу-мајмун, друг е патник низ времето, а друг е дух? Но, ако сте ги изгледале и двете сезони и сте го свртеле вниманието кон Тhe Sparrow Academy, ќе мора да почекате до Сезона 3 за повеќе епизоди од The Umbrella Academy . Во меѓувреме, зошто да не погледнете некои други емисии што споделуваат некои исти карактеристики? Составивме список на емисии што ќе ги обожаваат љубителите на The Umbrella Academy и мал спојлер, во многу од нив има млади луѓе со посебни моќи.

Deadly Class

Уште една стрип-адаптација за проблематичните млади луѓе со посебни моќи, „ Deadly Class“ е базирана на серијалот на Рик Ремендер (кој исто така го создаде и шоуто) и Весли Крег и следи уличен панкер по име Маркус (Бенџамин Вадсворт) додека се запишува на „Кралскиот доминион“, елитен интернат за деца од највисоки криминални семејства во светот. Потонува во носталгија од 80-тите и има мазен сјај кон својата темнина и насилство. Во него се појавува Лана Кондор од „Сите момчиња што ги сакав порано“, во многу поинаков тип на улога како Саја Куроки, целосно истетовиран член на јакуза. За жал, шоуто беше откажано по една сезона, но таа една сезона ветува многу.

Прочитајте и...  Зошто Европејците во средниот век спиеле во кутии?

Misfits

„ Misfits“ треба да биде една од вашите први станици ако барате нешто за гледање што е слично на The Umbrella Academy, бидејќи не само што пет-сезонската британска драма следи и голем број млади возрасни со различни и изненадувачки моќи, туку и во шоуто игра и Роберт Шихан. Содржината е следна: Група млади возрасни лица (Шихан, Антониа Томас, Иван Реон, Лорен Соча и Нејтан Стјуарт- Јарет) кои се осудени на општокорисна работа за разни прекршоци се здобиваат со посебни моќи кои отсликуваат кои се откако биле фатени во откачена електрична бура на нивниот прв ден. После тоа, тие стануваат пријатели преку своите многу тајни и споделени искуства, па дури и успеваат да го спасат денот (и едни со други) од време на време. Имаше голем пресврт на екипите, започнувајќи со третата сезона, но Joсеф Гилгун (Проповедник, Брасик) навистина ги направи последните три сезони незаборавни.

The Magicians

За серија за млади возрасни лица со посебни моќи кои одат на вистинска академија за да ги усовршат своите вештини, замавнете со вашето волшебно стапче (далечински управувач) и уклучете ги „ The Magicians“. Серијата Сифи, базирана на серијата книги што некои ја опишуваат како „Хари Потер за возрасни“ и адаптирана за телевизија од творецот на „You“ Сера Гембл, е сместена во свет каде што магијата е вистинска и оние што имаат талент за тоа се поканети да присуствуваат на мистичниот колеџ, Универзитетот Брејкбил за магична педагогија. Но, не очекувајте дека овие деца ќе извадат бескрајни марамчиња од ракавите или ќе извадат паричка од зад ушите. Овие студенти се вклучуваат во некои навистина мрачни, апокалиптични уметности, а серијата ја претставува една од најшокантните смртни случаи во телевизијата во последните неколку години.

Прочитајте и...  „Breaking Bad“ филм ни доаѓа наскоро

Sense8

За разлика од повеќето други тимови со суперхерои, The Umbrella Academy oстварува вистинска смисла на поврзаност помеѓу нејзините ликови. Можеби тоа е затоа што сите биле посвоени од истатиот татко или затоа што формирале нефункционално семејство со заедничка нишка што всушност се нивните моќи, или можеби е нешто повеќе етерично. Идејата за единствена врска помеѓу луѓето со посебни моќи е во срцето на Sense8, серијалот на Нетфликс од Лана и Лили Вачовски, креаторите на „Матрикс“, кога мала група луѓе од целиот свет откриваат дека тие се специфични во склад едни со други. Тие немаат традиционални супермоќи, но можат да споделуваат свест, што исто така значи дека споделуваат какви било способности што ги знаат. За среќа, еден од нив е прилично проклет добар кик-боксер. Дури има омилен танц и омилен обожавател од сите главни ликови дури и кога се далеку оддалечени, исто како што се случуваше во The Umbrella Academy неколку пати.

Marvel’s Runaways

Постојат голем број на серии во кои се појавуваат млади или возрасни лица со посебни моќи – овој список е очигледен доказ за тоа – но „ Marvel’s Runaways“ е скоро сигурно единствената емисија во која се појавува млад човек со телепатска врска со генетски дизајниран диносаурус, и тоа е повеќе од доволна причина за гледање. Но, ако треба да дознаете повеќе за шоуто, , кое траеше три сезони, следи група тинејџери од различно потекло кои се здружуваат за да се соочат против Прајд, злобна организација што ги вклучува сите нивни родители. Тоа е забавен пресврт во жанрот, и покрај тоа што сите ликови не ги имаат оние што вие би ги нарекле „супермоќи“, сите тие имаат единствени способности сами по себе, што ги прави клучни членови на тимот.

Прочитајте и...  Анимирана серија „Трансформери“ доаѓа на Нетфликс во 2020

Titans

Само затоа што The Umbrella Academy се прикажува како приказна за полнолетство за нејзините многу млади ликови, тоа не значи дека е наменета за младите гледачи. Шоуто е исто толку сакано поради апсурдното насилство, како и за неговите нефункционални херои, и додека повеќето од емисиите на оваа листа ја одржуваат прилично придушна кога станува збор за ставање лоши момци, Titans нема таков филтер . Серијата, првично ексклузивна за услугата за стриминг на DC Universe пред да се пресели во HBO Max за својата втора сезона, е базирана на стриповите „Тeen Titans“ и ги следи младите суперхерои Робин, Старфајр, Чудо од девојче и повеќе. Додека тие сакаат да формираат свој идентитет, дел од тој процес вклучува прободување на лошите во лицето и нивно палење, очигледно.

The Gifted

Стигнавте до крајот на списокот и добивате уште една емисија за млади луѓе со супермоќи. Но, тоа е она што беше искористено изненадувачки добро во оваа серија на „Фокс“, која траеше две сезони од 2017 до 2019 година. Исто така, ова е единственото шоу на оваа листа што е официјално поврзано со универзумот „Х-Мен“, па затоа знаете што ќе биде: Младите мутанти, избегнати од општеството, бегаат од владата што сака мутантите да бидат ставени во кафези, што е заговор на секоја работа на Х-Мен досега. Но, со моќта на родителите што ги штитат своите супермоќни деца, кои вклучуваат млади верзии на Блинк, Тандерберд и Блинк, на него има малку уникатен пресврт и врска со The Umbrella Academy.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote