75 години од ослободувањето на Битола

На денешен ден во 1944 година борците од 49-тата дивизија на НОВ и ПО победосно маршираа низ Битола откако го ослободија градот од преостанатата германска војска.

wp 1478254671760

По капитулацијата на Бугарија, во Битола и околината останале само Германците кои не можеле да издржат под налетот на македонските борци во чии редови влегувале Седмата битолска бригада, Битолско-преспанскиот партизански одред и Леринско-костурската бригада. Преку селата Крклино, Могила од една и Кравари, Бистрица и Породон од друга, македонските борци им нанеле тешки загуби на Германците кои се разбегале кон Грција и Албанија по што утрото на 4 ноември биле поздравени низ улиците на ослободениот град.

Околу 270 борци ги положиле животите за слободата на Битола.

Прочитајте и...  Нашинец од Америка со сопругата ќе се справуваат со кучињата скитници во Битола
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде