Алармантна статистика: Во Турција за седум месеци убиени 285 жени

Во првите седум месеци од годинава во Турција се убиени 285 жени. Само во јули на територијата на земјата се убиени 31 жена, пишува весникот „Јени шафак“.

BELGAIMAGE 92486459
Women demonstrate against the killing of Ceren Bara, a woman killed by a man the day before, on May 11, 2016 in Ankara. / AFP PHOTO / ADEM ALTAN

Според весникот, во последните седум години, убиствата на жените во земјата се зголемени четири пати.

Весникот наведува дека и покрај желбата на заедницата да се спречат насилствата и убиствата врз жените во пракса е спротивно.

Во последните десет години, во Турција се убиени 2.337 жени. Во 2011 година животот го загубиле 121 жена, а во 2018 година 440 жени се убиени. (МИА)

Прочитајте и...  КРВАВА ОДМАЗДА: Убила седум лица кои ја силувале
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде