in

Анџелина Џоли е холивудска личност со златно срце – 10 докази за нејзината добрина

Таа го разбира страдањето на другите и настојува да го промени светот на подобро. Околу 20 години, Анџелина Џоли прави се што може за да им помогне на бегалците, се бори против сиромаштијата и се бори за заштита на природата. И покрај тоа, таа никогаш не заборава да биде грижлива мајка.

Тимот на Публицист се восхитува на се што оваа славна актерка прави за светот и сака да ви раскаже дел од нејзината приказна.

Сè започна со Лара Крофт

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Во 2000 година, Анџелина Џоли отишла во Камбоџа да глуми во филмот Lara Croft: Tomb Raider. Во тоа време, земјата доживувала хуманитарна криза, а тоа оставило огромен впечаток кај младата актерка. Таа започнала да истражува, да ги идентификува проблемите во повеќе места низ светот и се заинтересирала за прашањата поврзани со бегалците.

Подоцна, таа посетила повеќе од 30 земји, обезбедувајќи хуманитарна помош на лицата кои имаат потреба и донирајќи пари. Анџелина била именувана за амбасадор на добрата волја на ООН.

Ја сака природата, но не помалку од човештвото

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Таа го посвои своето прво дете од Дом за деца без родители во Камбоџа. Во исто време, актерката се обиде да ја одржи неговата врска со татковината, па купи куќа таму. Се испостави дека овој имот не е далеку од Националниот парк Самлут, кој бил поплавен од ловокрадци кои ги загрозуваат ретките видови животни.

Прочитајте и...  Дали знаете каде се наоѓа најголемиот паркинг за велосипеди на светот?

Анџелина одлучи да купи 60.000 хектари од овој парк и создаде прекрасно засолниште за животинскиот свет. Името на ова засолниште е по фондацијата Мадокс-Џоли Пит.

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Владата на Камбоџа не можеше да го игнорира овој гест на Анџелина, па и додели државјанство.

Таа им помага на бегалците

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Откако се зачлени во Обединетите Нации во 2001 година, Анџелина работи континуирано за да им помогне на оние кои имаат потреба. Во овие луѓе спаѓаат и бегалците. Актерката лично ги посетува камповите за бегалци во повеќе земји, помага во подобрување на нивните услови и овозможува хуманитарна помош. Џоли исто така помага во градењето училишта и болници за бегалците.

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

На пример, во 2010 година, Анџелина донирала 75.000 долари и отворила основно училиште за девојчиња во Авганистан. Таа била загрижена што девојчињата од Авганистан немале можност да добијат соодветно основно образование. Ова училиште не е единственото што актерката го отворила во оваа земја.

Таа не поддржува само една фондација, туку повеќе

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Анџелина неуморно се бори за подобрување на најразлични области од животот на луѓето. Покрај бегалците, нејзиниот фокус е и на собирањето пари и подигањето на свеста за борба против ракот и е посветена на искоренување на екстремната сиромаштија. Заедно со други славни личности, актерката поддржува социјално ранливи деца, како и деца без родители, обезбедувајќи им поддршка во областа на здравството, образованието и психосоцијалната адаптација.

Прочитајте и...  Вечната љубов на Борисав Станковиќ

Вкупно, Џоли придонесува во 29 различни фондации и организации насочени кон обезбедување мир, едукација и здравје.

Активно се бори за правата на жените

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Џоли се обидува да се грижи за жените кои биле сексуално малтретирани во воените зони. Таа верува дека е важно да се искорени овој феномен, бидејќи тоа го уништува животот на жените, нивното семејство и заедницата. Во обид да ги заштити жените, таа покрена иницијатива за спречување на сексуалното насилство преку истрага и преземање акција против сторителите.

Ги потсетува жените колку е важно здравјето

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Актерката ги загуби мајка си и тетка си поради рак на дојка. За жал, Анџелина, исто така имаше голема шанса да се бори против оваа болест. Таа се одлучи за превентивна двојна мастектомија. После тоа, актерката отворено зборуваше за операцијата и нејзиното лично искуство и ги повика жените да се тестираат навреме.

Не се двоуми да донира пари во добротворни цели, без оглед на сумата

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Во 2008 година Анџелина и Бред Пит добија близнаци. Нокс Леон и Вивиен Маршелин Џоли-Пит се родени во август и многу списанија се обидоа да добијат ексклузивни фотографии од прва рака. Списанијата People и Hello! решија да се обединат и ги купија сликите за 14 милиони долари. Сите овие пари отидоа во фондацијата Џоли-Пит.

Прочитајте и...  Најдобриот рецепт за американски палачинки какви што не сте пробале досега

Помага да се отстранат последиците од природните катастрофи

Во 2011, смртоносно торнадо уништи околу 8000 домови и 400 бизниси во Мисури. Анџелина, со нејзиниот поранешен сопруг Бред Пит, донираа 500.000 долари од фондацијата Мадокс Џоли-Пит за да помогнат во обнова на градот. Претходно, во 2010 година, се случи катастрофален земјотрес на Хаити во кој животот го загубија многу луѓе, и парот донираше 1 милион долари за да им помогне на жртвите.

Продолжува да ги инспирира децата

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Нејзината ќерка Захара Марли Џоли-Пит, заедно со познатиот Роберт Прокоп, создаде своја колекција за накит  “Zahara Collection” . Исто како нејзината мајка, Захара ги донираше сите свои заработени пари од продажбата на колекцијата, на една непрофитна организација која обезбедува привремено сместување за жени и деца.

А за возврат и тие ја инспирираат неа

10 things that prove that Angelina Jolie has a golden heart

Таа прави сè за да биде најдобрата мајка за нејзините сакани деца. Бидејќи нејзиниот син Мадокс е луд по авиони, таа научила да лета! Така, актерката сакаше да стане вистинска хероина за својот син.

Што мислите?

1 Поен
Upvote Downvote