Петгодишно девојче од Русија е спасено откако поминало четири дена изгубено во шумата. Зарина Авгонова се изгубила во руската тајга кога тргнала да ја придружува бабата, која отишла да собира печурки.

najdeno devojce 660x330

Спасувачите се плашеле дека Зарина се удавила затоа што шумите во областа Нижни Новгород имаат длабоки ровови и брзи реки. Иако кучињата не можеле да го намирисаат девојчето, спасувачите имале среќа да ги видат нејзините траги на земјата.

На едно место нејзините траги се прекрстувале со стапала на мечка, па спасувачите се загрижиле дека мечката можеби го нападнало девојчетоа. Тие ги повикале вооружените ловци да ги држат мечките и волците во шумата подалеку.

Била организирана масовна потрага по девојчето, а биле поведени и жени затоа што Зарина, како што рекле нејзините членови на семејството, се срами и се плаши од мажите.

На четвртата ноќ од потрагата, спасувачите успеале да ги следат нејзините стапки и наскоро во еден куп гранки го виделе исплашеното девојче. Зарина била исцрпена и дехидрирана, па веднаш јадела храна што спасувачката екипа ја донела со себе.

Прочитајте и...  ВИДЕО: ДОМОРОДЕН ПОГЛАВАР ЗА ПОЖАРИТЕ ВО АМАЗОН: ЌЕ ЈА ДАДАМ И ПОСЛЕДНАТА КАПКА КPВ ЗА ОВАА ШУМА

-Нејзиниот глас беше толку слаб што мислевме дека е птица, рекол волонтерот Алексеј Макаров за „Комсомолскаја Правда“.

-Ние наредивме сите да молчат и ја замоливме Светлана, девојката што беше со нас, да ја повика Зарина. Светлана ја повика, а Зарина одговори „еве јас сум“.Ние се движевме кон гласот. И тресејќи се како столб, таа беше изгребана и со модринки. Нејзината кошула беше мокра. Ја прашав „дали се плашиш“ а таа рече “не“. Потоа ја прашав „што ти треба“, а таа ми рече „торта и малку вода“, рекло девојчето.

Алексеј ја подигнал Зарина и ја носел во раце до селото. Тој коментира дека тоа е многу силно девојче.

Прочитајте и...  Девојче почина од паста за заби

Зарина била пронајдена на околу километар и половина од нејзиното село Степановка. Таа од шумата со хелихоптер била пренесена во болница.

Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде