in

Без изгладнување и висок притисок: Оваа билка спречува дијабетес, идеална е за слабеење и здрави црева

Порано за луѓето ова беше непознато растение, но сега дури и во Македонија има луѓе кои го одгледуваат за лек и храна. Оваа билка која наликува на компир стана вистински кулинарски хит изминативе неколку години, а причината за тоа се нејзините лековити својства.

Латинското име на оваа билка Helianthus tuberosus. Позната е исто така како ерусалимска артичока или див компир. Во Кина се нарекува јанг џијанг и во традиционалната медицина коренот и листот се користат како лек. Лековита е кога се користи како храна а се употребува и во фармацевтската индустрија.

Овој необичен зеленчук исто така има ниска калорична вредност. На 100 грама чичока содржи околу 73 калории, што ја прави идеална намирница за борба против вишокот калории. Исто така, таа е одличен избор за луѓе кои имаат нарушена цревна флора и лоша дигестија. Чичоката ќе им го реши овој проблем за кратко време.

Image result for helianthus tuberosus

Чичоката е богата со витамини и минерали

Содржи доста калиум кој е важен за контролирање на крвниот притисок, за регулирање на функционирањето на срцевиот мускул и на целото срце, ја регулира водата во телото и преносот на нервни импулси, како и фосфорот кој е важен за здравјето на забите и коските. Само половина шолја свежи чичоки задоволува 20% дневни потреби за калиум.

Прочитајте и...  Колку побрзо јадете, повеќе се дебелеете

За разлика од компирот не содржи скроб. Богата е со инулин кој не доведува до зголемување на нивото на шеќер и инсулин во крвта, па претставува одлична храна за дијабетичарите.

Image result for jerusalem artichoke

Содржи и калциум, магнезиум, железо, комплекс Б витамини, витамини Ц и Д и провитамин А, а исто така претставува и одличен извор на амино киселини.

Чичоките може да се консумираат варени, печени или сирови, иако е најдобро кога се сирови, тенко изрендени во салата со мешан зеленчук. Исто така, може да се користи како замена за друг зеленчук, како на пример варен или печен компир кој најчесто се користи како прилог со главното јадење.

КАКО СЕ КОРИСТИ

Иако може да се консумираат сирови, чичоките може да се сервираат во вид на супа или салата.

САЛАТА ОД ЧИЧОКА

Потребни состојки:

500 г јаболка
500 г чичоки
1 портокал – сок
Маслиново масло

Начин на подготовка:

Излупете ги јаболката и чичоката, па потоа изрендајте. Прелијте со сок од портокал и додадете лажица маслиново масло. Убаво промешајте.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote