Позитивна работа е и тоа што утринскиот секс поттикнува интимност и емоционална блискост на почетокот на денот, а освен тоа, го поправа расположението поради зголеменото нивно на серотонин, хормонот на среќа.

Поубав ден и посилна коса

Оргазамот за време на утринскиот секс ќе го зголеми нивото на естроген во крвта, поради што доаѓа до подобрување на циркулацијата и намалување на нивото на тестостерот, што поволно делува на вашата кожа и коса.

Зголемена плодност

Докажано е дека зачестениот утрински секс го подобрува квалитетот на спермата и ја зголемува плодноста кај жените.

Превенција за кардиоваскуларни болести

Утринскиот секс има заштитен ефект врз здравјето на срцето и крвните садови, особено кај мажите.

Зајакнување на имунитетот

За време на утринскиот секс е најголема продукцијата на имуноглубин А, а тоа се антитела кои го штитат организмот од инфекции. Луѓето кои редовно практикуваат утрински секс, имаат и до 30 отсто поголемо ниво на имуноглубин А во крвта.

Прочитајте и...  Студија: 86% од луѓето би раскинале со партнерот којшто не го сака нивното куче
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде