in

БОЛНО ВИДЕО: Поларна мечка умира од глад поради катастрофалниот ефект на климатските промени

Кога слушаме или читаме за катастрофалните ефекти на климатските промени врз нашата средина и дивиот свет, се чини дека се апстрактни, но тоа станува реално кога ќе видиме што тоа им прави на животните како што се поларните мечки.

filmmakers stood there crying as they helplessly captured a polar bear starving 650x341

Не постои доказ дека поларните мечки се изгладнуваат поради климатските промени, но многу докази покажуваат дека затоплувањето предизвикува мразот да се намалува, а тоа е нивното ловиште.

Според студија од 2015 година, популацијата на поларните мечки во јужното Море Беофорт се намалила за 40% поради губењето на морскиот мраз, а друга студија спроведена во 2017 година од страна на US Geological Survey и Универзитетот во Вајоминг покажа дека мечките исто така трошат повеќе енергија во одење на искршениот морски мраз предизвикано од затоплување, така што им треба повеќе храна.

Пол Никлен е биолог кој израснал во далечниот северен дел на Канада и стана фотограф на дивиот свет. Тој не им е непознат на мечките и има видено повеќе од 3.000 мечки во дивината.

Прочитајте и...  5-годишно момче се облекува како суперхерој за да се грижи за мачките скитници

Меѓутоа, кога тој и режисерите од конзерваторската група “Sea Legacy” пристигнале на островот Сомерсет, во близина на поголемиот остров Бафин, во канадската Арктика, тој бил сведок на една од најболните глетки во неговиот живот.

Виделе гладна мечка на смртна постела, стоеле и плачеле додека ја снимале беспомошната мечка. Белото крзно на мечката го покривало нејзиното слабо тело, влечела една нога додека се движела, веројатно како резултат на мускулна атрофија.

Поларната мечка барала храна, и полека почнала да се префрла преку блискиот трешник што сезонски го користеле рибари. Кога не нашла ништо, таа поднормално пропаднала назад надолу кон земјата.

Иако видеото е болно, Никлен одлучил да го сподели со цел да му покаже на светот како изгледа кога научниците укажуваат на негативниот ефект кој го имаат климатските промени врз планетата Земја.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote