Жителите на малиот германски град најпрво мислеа дека влијанието од само-детонираната бомба било од метеор или од земјотрес.
limburg crater ww2 bomb
Boris Roessler/picture alliance via Getty Images

Во околу 4 часот изутрина на 22 јуни оваа година, жителите на централниот германски град Лимбург се разбудиле од она што се сметало за метеорски судир. Навистина, следниот ден е пронајден кратер со широчина од 33 метри и длабок 13 метри, но локалните власти потврдиле дека кратерот всушност бил резултат на експлозијата од неексплодирана бомба од 550 килограми која датира од Втората светска војна.

Жителите со легитимно право мислеле дека експлозијата всушност било паѓање на метеор, како што покажуваат слики снимени од дрон, а самата експлозија била доволно голема за да се регистрира како мал тремор од 1,7 степени според Рихтеровата скала. За среќа, откако бомбата се детонирала во средина на пченкарно поле, инцидентот поминал без човечки жртви.

Експертите проценуваат дека бомбата тежела околу 550 килограми и најверојатно била фрлена од борбен авион за време на војната. Хемискиот детонатор во внатрешноста на бомбата се влошил до тој степен што го активирал осигурувачот на бомбата предизвикувајќи експлозија.

Прочитајте и...  Германската полиција ја отвори вратата на поранешен бункер на НАТО – тука се воделе највалканите бизниси (ВИДЕО)

Портпаролот на градскиот град Лимбург, Јоханес Лаубах, изјави дека откритието не е толку изненадувачко, со оглед на географската историја на областа како поранешна железничка пруга, правејќи ја главна цел за бомбардирање. Децении по завршувањето на Втората светска војна, баражот на бомби што ја опфаќа Европа прераснал во т.н. „тивки убијци“. Овие неексплодирани бомби може да претставуваат вистинска закана, особено кога се наоѓаат во високо населени градски области.

Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде