in

Брзи и лесни пудинг бомбици без печење, се топат во уста

Потребни состојки:

2 пакувања пудинг од чоколада
1 жолчка
2 супени лажици рум
2 супени лажици вода
50 гр шеќер во прав
50 гр путер или маргарин
кокос, мелени лешници, мелени ореви…

Начин на подготовка:

Со жица измешајте го шеќерот во прав со жолчката, румот и водата. Оваа смеса сварете ја на пареа, па кога ќе забележите дека останува трага во садот, значи дека е готово.

Веднаш, во врело додадете путер и пудинг во прав (значи не треба да го варите пудингот).

Добро промешајте со жица, ќе биде доста лепливо, но така треба. Оставете во фрижидер еден час или час и половина.

Потоа со рака многу лесно се обликуваат бомбиците. Можете да ги валкате во кокос, мелени лешници или нешто по ваш вкус.

Излегува 21 бомбица, вие ако сакате зголемете ја дозата.

Прочитајте и...  Златен совет: Како вашето тесто да биде совршено

Што мислите?

1 Поен
Upvote Downvote