Здравје

Чај од шипка го намалува холестеролот и притисокот

Чајот од шипка е вистинско богатство од витамин Ц и ликопен, моќен антиоксиданс кој успешно го намалува високиот холестерол. За оние со хипертензија, овој чај е вистинскиот избор бидејќи ефикасно го намалува крвниот притисок.

Вкусниот и освежувачки чај од шипка е благопријатен за општото здравје на целиот организам. Претставува вистинско богатство од витамин Ц и ликопен, моќен антиоксиданс кој успешно го намалува високиот холестерол. 

За оние со хипертензија, овој чај е вистинскиот избор бидејќи ефикасно го намалува крвниот притисок. За да се доведе до нормални вредности, потребно е секој ден да се испијат по три шолји чај.

Ги ублажува воспалителните процеси, па се препорачува и како додаток во лекувањето на остеоартритис. Намалува болки и вкочанетост, со што ја олеснува подвижноста, додека поедини експерти тврдат и дека помага во обновување на ’рскавицата.

Отстранува различни тегоби во стомакот, како што се грчеви, дијареа, опстипација и други дигестивни проблеми. Ја подобрува работата на црниот дроб и жолчната ќеса, а се препорачува и за детоксикација на црниот дроб.

Прочитајте и...  Ова е клучна причина за добивање рак на дојка: Го пиете секој ден, а не сте свесни за тоа!

Пред да започнете со користење на народните лекови, консултирајте се со вашиот матичен лекар!

Најпопуларно


To Top