Галерија

Човек со огромно срце: Вдомува животни кои никој не ги сака, ќе ви го освојат срцето (ФОТО)

Откако пред седум години останал без своето сакано куче Волфганг, Стив Грег од Денвер започнал да спасува и негува стари кучиња, обезбедувајќи им добар дом во последните години од животот.

steve greig

Фотографиите од својата „заедница за кучиња“ ги обајвува на Инстаграм, а бројот на неговите следбеници расте од ден на ден. Стив во моментов има повеќе од 900.000 следбеници на оваа социјална мрежа, а на сите им е интересно, тоа што покрај кучиња, тој посвоил и свиња, два зајака, две патки, четири кокошки, две мачки и мисирка од 20 килограми.

Стив ја сподели својата приказна и во книгата „Еден и единствен Волфганг“.

Кога починало неговото куче Волфганг, Стив сакал да направи нешто добро, па отишол во азил и посвоил едно куче. Неговата заедница наскоро се проширила, а Стив почнал да објавува фотографии кои покажуваат какво е неговото секојдневие со животните.

Прочитајте и...  Зоолошката градина во Лондон објави рендген слики на животни

„Јас сум последната личност за која би очекувале да постигне успех на социјалните мрежи. Сè беше спонтано, реакциите беа позитивни. Не ги местев фотографиите. Секој ден е различен кога имате толку многу домашни миленици. Понекогаш доаѓам во дневната соба и гледам кокошка како седи на куче, па јас тоа го фотографирам “, вели тој.

Неговата приказна инспирирала и други луѓе да започнат да вдомуваат постари кучиња, а популарноста го навела Стив да напише книга во која зборува за вреднување на старите работи, а не само да се бара нешто ново.

View this post on Instagram

uodate: Aisha has found a wonderful foster home! 🙌 I usually work with the Maxfund rescue group in Denver to help them find homes for senior dogs. But this month the dog I'm featuring is not a senior. She is a special needs dog with a very sad story, and she has been at the shelter an incredibly long time without any real interest. Aisha (blonde dog on the far left) is only about 5 years old. She was transferred from Saudi Arabia with a bullet lodged in her spine that can't be safely removed and has caused paralysis in her hind end. We're not exactly sure what kind of dog she is, but possibly a Saluki mix. You can see the hound resemblance when she turns to the side. She is very shy, it took about an half an hour before she became comfortable with me but then she was so, so sweet. She also comes to life around other dogs. Enoch worked his charm and she immediately became relaxed and playful. The wheelchair she has is all terrain and she has plenty of upper body strength to pull it over a variety of obstacles. She can pull herself around quite capably without the chair inside, but her adopter would need to be able to lift her in and out of the chair (she's between 40 and 50 pounds) and work with her on a schedule for potty training. She does physical therapy once a week in hopes that she will regain the ability to stand on her own. She is available for foster or adoption for the right home. This dog has been through so much. Its time for her to know the love and comfort and the safety of a real home. Maxfund is open every day but Tuesday. 1005 Galapego, Denver, CO. 303.595.4917 or email Kim at [email protected]

A post shared by Steve (@wolfgang2242) on

Животните кои живеат во малата заедница на Грег имаат две простории во домот во кој живеат додека тој е на работа.

Прочитајте и...  Добре дојдовте во бајките: 8 најубави села во Франција

„Луѓето воглавно се чудат и не можат да веруваат колку животни имам во куќата. Сите освен мисирка се во куќата, но јас сум навистина уредна личност и имам сè под контрола”, рече Стив, кој признава дека не би можел да функционира без помош на слугинка.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top