Да тргниш среде ноќ од Охрид према Св.Наум, со план после да пливаш до Струга, па пак до Охрид, само за да подигниш авернес за лица со ретки бoлecти е… повеќе од хероизам

Да тргниш среде ноќ од Охрид према Св. Наум, со план после да пливаш до Струга, па пак до Охрид, само за да подигниш авернес за лица со ретки болecти е… повеќе од хероизам.

Тоа што Марко овој пат мораше да го одложи замиcлениот пат, не значи дека го одложи подвигот. Самата идеја да го испливаш овој пат со најблагородна цел е подвиг над подвизите. И тоа ова 13-годишно момче го успеа. ГО УСПЕА!

Животот посакал вечерашниот пат од маратонот да ја “симулира” животната битка на луѓето со peтки болecти. Да, маратон е. Со подеми и падови. Со пречки кои на момент делуваат како непремостливи и претешки… но волјата и упорноста секогаш победуваат.

Марко денес го скрати патот по кој планираше да оди во ова деноноќие. Но, го продолжи за илјада киометри патот по кој одат луѓето со ретки болести, како прво, и патот по кој одат сите луѓе со своите проблеми, поголеми или помали, но премостливи со цврстината и одлучноста, хуманоста и гигантската аура и карактер на овој млад феноменален херој.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Вози 260 а сообраќајна полиција се обидува да го застане со стоп палка на автопат

Патот е тежок. Некогаш премногу комплициран. Премногу напорен. Те тера да се откажеш и да оставиш се. И во тој момент доаѓа едно младо, упорно и непокорно момче кое сака да плива среде ноќ со товарот на сиот свет на своите млади плеќи. И ти вели: “Имам мотив, ќе успеам”.

Марко успеа. Без оглед на епилогот од формалното движење по зацртаната траекторија, идејата на Марко придвижи планини. И Марко е… легенда и херој.

Јунак, ти благодарам за надежта која ни ја врати во животот. Чест ми е што живеам во исто време со тебе.

Да живее Марко! Да се живи и што поздрави луѓето со ретки болести!

Да тргниш среде ноќ од Охрид према Св. Наум, со план после да пливаш до Струга, па пак до Охрид, само за да подигниш…

Gepostet von Богдан Илиевски am Dienstag, 27. August 2019
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде