in

Дали знаете колку е високо највисокото дрво на светот?

Највисокото дрво на светот е крајбрежна секвоја која се извива на неверојатни 115.6 метри над земјата – надминувајќи го својот претходник Stratosphere Giant за над 3 метри.

77193235 431195367818796 466379052584796160 n

Се наоѓа во националниот парк Редвуд и го нарекуваат Хиперион, а е откриено од двајца туристи.

77046635 795321187584314 8651006913825210368 n

За да ја заработи титулата за највисоко дрво, Хиперион е прецизно измерен од тим од научници од Humboldt State University, предводени од Стив Сајлент, користејќи навидум едноставен, но многу опасен технички метод кој вклучува качување на дрвото и пуштање (навистина долга) лента за мерење по стеблото.

Прочитајте и...  Во Индија засадени над 66 милиони дрвја во рок од 12 часа

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote