Здравје

Дали знаевте дека чајот ги намалува нервозата и анксиозноста?

Ќе си направите услуга ако во текот на денот брем еднаш испиете шолја топол чај. Тоа нека стане ваша здрава навика.

caj fructus aps 235694842

Еве неколку причини зошто секој ден треба да пиете чај:

  1. Чајот му обезбедува секојдневна хидратација на вашето тело.
  2. Чајот ги потиснува нервозата, раздразливоста и вознемиреноста.
  3. Го подобрува вашиот метаболизам.
  4. Помага во борба против инфекциите.

Чаевите кои содржат корен од ѓумбир и лист од зелен чај содржат исклучително силни антиоксиданти и други состојки кои му помагаат на организмот да се бори против слободните радикали, го забрзува топењето на масното ткиво, има изразено антиинфламаторно дејство, има заштитен ефект врз функцијата на црниот дроб и внатрешните органи.

Прочитајте и...  За овие две намирници мислите дека не се здрави, а ги чуваат срцето и белите дробови!
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top