Првите денови на декември ги донесоа и зимските ниски температури, а со нив за жал и „најверниот“ пријател на скопјани во овие месеци – загадувањето. Така претпладнево мерните станици ширум главниот град покажуваат голема загаденост.

zagadeno

Најтоксично е кај Ректорат – 154 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, а веднаш зад него е Гази Баба со 135.

Извор: skopjeinfo.mk

Прочитајте и...  „Скопје Креатива 2019“ ја промовира идејата за еколошката свест како култура на живеење
Преземањето на содржините (слики и текст) е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината која се презема.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде