in

Диета со јаболка со која ќе симнете 1 килограм за 1 недела

Диетата подразбира консумирање на едно јаболко пред секој главен оброк.

Идејата е влакната од јаболката да ве заситат и да ви биде потребна помала количина на храна, плус намалена желба за благо.

Се препорачуваат 4-5 помали оброци во денот, базирани на здрави намирници со малку маснотии.

Секој оброк или ужина би требало да содржи и некаков протеин затоа што е докажано дека ваквата комбинација го намалува апетитот и го олеснува губењето на килограми.

Лицата кои ќе ја почнат диетата се советуваат да консумираат многу овошје и зеленчук за да не бидат постојано гладни.

Препорачана храна: Јаболка, безмасно сирење, безмасен јогурт, јајца, пилешки гради, мисиркино месо, риба, посно говедско, овес, итегрален ориз, брокула, зелена салата..

Пример мени:

Појадок

 • Јаболко
 • Омлет со безмасно сирење
 • Шолја варен овес

Ужина

 • Безмасно сирење
 • Безмасен јогурт

Ручек

 • Јаболко
 • Пилешки гради на скара
 • 2 шолји брокула на пареа
 • Шолја интегрален ориз

Ужина

 • Шејк

Вечера

 • Јаболка
 • Лосос на скара
 • Зелена салата

Препорака за вежби:

Се препорачува комбинација од вежби со тегови и кардио тренинзи 3 до 4 пати неделно, минимум по 30 минути.

Прочитајте и...  Едноставен, а совршен: Домашен џем од вишни

Зошто да ја практикувате оваа диета?

 • Јадењето на јаболко пред оброк ви дава подолго чувство на ситост.
 • Јаболкото содржи диетални влакна кои помагаат во намалување на холестеролот.
 • Јаболкото содржи флавоноиди кои помагаат во спречување на срцевите болести.
 • Оброците се добро балансирани со немасни протеини, сложени јаглехидрати, овошје и зеленчук.
 • Лесна е за следење – нема броење на калории и мерење.

Зошто да не ја практикувате оваа диета?

 • Ако сте вегетаријанци или вегани, не можете да се држите до начинот на исхрана.
 • Ако поголем дел од препорачаните производи не сте ги консумирале досега и не ви се вкусни.

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote