in

Добре дојдовте во бајките: 8 најубави села во Франција

Прошетајте низ автентичните француски села кои изгледаат како оние на бајките и од кои повеќето се под заштита на УНЕСКО, како и на листата од независни здруженија основани во 1982 година под името “Најубавите села во Франција”.

Речиси нема личност која не слушнала за Париз, Ница, Марсеј или Лион. Иако станува збор за скапоцени камења на Франција кои ги посетуваат околу еден милион туристи годишно, една од најубавите земји во Европа може да се пофали со прекрасни градови и села.

Ако сакате да се избегне метежот и вревата на големите градови, ви нудиме неколку мали, шарени француски села кои припаѓаат на доменот на културното наследство.

Saint-Cirq-Lapopie

najlepsa sela francuske 1. 622281251

Riquewihr

najlepsa sela francuske 2 310705361

Collonges-la-Rouge

najlepsa sela francuske 3 493617474

Pérouges

najlepsa sela francuske 5 849049975

Locronan

najlepsa sela francuske 6 989437715

Étretat

najlepsa sela francuske 7 455821025

Conques

najlepsa sela francuske 8 833678157 1

Veules-les-Roses

najlepsa sela francuske 4 650739093
Прочитајте и...  ГАЛЕРИЈА: Најголемиот вештачки тунел од мраз во светот

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote