in

Доказ кој сугерира дека шимпанзата планираат однапред

Дека шимпанзата се повеќе како човекот отколку што мислевте покажува и едно нивно необично однесување во зоолошка градина во Берлин.

image 1

Научниците соопштија дека ги следеле дивите шимпанза како јадат необична ужинка – желки чиј тврд оклоп го кршеле од дрвјата пред да го јадат месото.

Истражувачите на Институтот за еволутивна антропологија на Макс Планк во Лајпциг и Универзитетот Оснабрик рекоа дека таквото однесување на шимпанзата е забележано десетина пати во Националниот парк Лоанго во Габон, објави АП.

Тогаш првпат е забележано шимпанзата да јадат желки, а забележано е и дека слабите животни често им го отстапувале својот плен на посилните, па посилните го кршеле оклопот и сите го делеле оброкот.

Истражувачите рекле дури и дека еден мажјак изел половина желка, а потоа остатокот го оставил на дрвото па следниот ден се вратил да го изеде. Ова сугерира дека шимпанзата се способни да планираат однапред.

Прочитајте и...  Емотивно видео кое испраќа силна порака: Мало мече не го пушта од прегратка човекот кој го спасил од пожар

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote