in

Една слика, 1.000 зборови: Медицинска сестра по 53 часа на работа

Медицинската сестра од САД, Кети Никсон, за четири дена сработила четири смени односно вкупно 53 часа. Нејзината сестра Лора по сѐ тоа, ја фотографирала и ја објави сликата на Фејсбук.

sestra

На фотографијата, Кети е исцрпена до максимум и плаче.

– Таа тука штотуку ја заврши четвртата смена во низа за четири дена. Тоа се над 53 часа, невклучувајќи ги 1,5 часа возење секој ден… Ќе ме убие поради сликава, ама ајде сите да одвоиме минута во чест на медицинските сестри, вели Лора во својот опис на фотографијата.

Таа истакнува дека работата на болничарите е исклучително значајна, но и сурово тешка, а сликата го олицетворува сѐ она низ што тие минуваат.

– Кети (и сите медицински сестри)… Посебни сте! Вие сте благослов за вашите пациенти и за нивните семејства, нагласи Лора на крајот од пораката.

Прочитајте и...  Жена снимена како краде бебе во Колумбија, го сокрила под јакната

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote