Случувања

ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА: 40.000 литри нафта се излеа во најчистата вода на планетата

Околу 40.000 литри нафта се излеале во водите на Јужниот Пацифик по инцидент на терминал на рударска компанија на островот на јужниот дел на Патагонија, соопштија властите во Чиле.

oil spill afp 521037 20190728192258

Инцидентот се случил завчера, за време на активностите на компанијата ЦАП, на терминал на островот Гварело, 250 километри северозападно од Порто Наталес.

Нафтата се излеала во зона која припаѓа на области со најчиста вода на планетата и со богат екосистем.

1210

Локалните власти наредија истрага за тоа што предизвикало излевање на нафтата и кој е одговорен за несреќата.

Прочитајте и...  Тешко кривично дело: Мажот на Ники Минаж уапсен и осуден поради силување
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top