in

ЕЛЕНА: Откријте го значењето на името и луѓето кои го носат

Елена е многу често име во нашата земја.

Се верува дека ова име потекнува од грчкото „Елене, Хелене“ изворно од „hele“ што значи „сончева светлост, сјајна, блескава“. Според хеленската легенда, тоа било името на најубавата жена во светот, ќерката на Зевс.

Во Хомеровата „Илијада“, убавата Елена е жената поради која настана крвавата Тројанската војна.

Во христијанството, позната е царицата Елена, сопруга на цар Констанстин.

Жените кои го носат ова име се верува дека зрачат каде и да се појават.

Варијанти на името Елена се: Јелена, Ленка, Хелена…

Ова е едно од најпопуларните имиња во светот.

Прочитајте и...  Пар од Црна Гора се развел по само три часа брак и тоа поради песна

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote