Македонија

Филипче ги објасни причините за смртта на младиот пациент

Моите созданија за пациентот на возраст од 31 година која починал е дека прекумерната тежина е една од причините за смртта, лошата клиничка слика и на некој начин распадот на белите дробови е причината за смртта кај него. Ова на денешната конференција го посочи Министерот Филипче. 

Тој додаде дека прекумеркната тежина е важен фактор во третирање на овие болести, а влошувањето на клиниката клиника е исто така важен фактор во конкретниот случај, додаде Филипче.

Во однос на случајот со починатиот пациент во Струга, во текот на денот ќе бидат објавени повеќи информации по завршување на инспекцискиот надзор. 

Прочитајте и...  Во Кичево приведен малолетник за поседување марихуана

Најпопуларно

To Top