Животински свет

(ФОТО) Редок феномен: Пеперутки пијат солзи од желка

Еден фотограф овековечи скоро нереална глетка во природа – лакрифагија.

redak fenomen kornjace piju kornjacine suze 04 343849906

Нешто за овој феномен кој ретко се појавува: јато пеперутки слетуваат до очите на влекачите и ги пијат нивните солзи за да внесат хранливи материи како што се натриум и други минерали неопходни за одржување на нормален метаболизам и производство на јајца.

Овој необичен феномен се нарекува лакрифагија – „исхрана со солза“ – и не е карактеристичен само за пеперутките, туку и за некои скакулци, пчели и други видови.

На фотографиите од Џеф Кремер имаме шанса да видиме како солзите на една желка ги пијат живописни портокалови Јулија – пеперутки (Dryas iulia).

Прочитајте и...  ГАЛЕРИЈА: Прекрасни слики на бебиња Каракали, еден од најпрекрасните видови на мачки досега
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најпопуларно


To Top