in

(ФОТО+ВИДЕО) Најубавите плажи во Албанија

Покрај водите на Јадранското и Јонското Море, се кријат најубавите плажи на брегот кој ѝ припаѓа на Албанија.

Ksamil

Тиркизна вода и песочни плажи кои слободно може да бидат конкуренција на егзотичните плажи, а секое патување до околните острови е шанса да откриете некоја дива плажа.

63593241

Himara

Ќе се зачудите од грчкиот шмек кој го имаат плажите во близина на Himara, но и ќе се воодушевите од кристално чистата вода.

186799890

Dhërmi

Најпопуларната плажа, без конкуренција, на која ќе најдете мешавина од ситен песок, до крупни карпи. Водата е чиста, со прекрасна сина боја, а веднаш покрај плажите има голем број ресторани и места за ручек и релаксација.

Saranda to Dhermi Albanian Beaches 20

Jalë

Уште една плажа која во сезоната е туристичка атракција заради забавата која се нуди тука.

f9ffff86df2ad18d17ffbb54fa8c2a36

Golem

Најфреквентната плажа која е доволно широка и долга за да собере илјадници туристи. Покрај неа, како што е редот, има многубројни локали за оброк и пијалаци.

1 g

Pasqyra

Плажа која важи за скриеното богатство на Албанија. Добро, можеби не толку скриено, посебно во август, но е добро место за релаксација и поглед на чистата вода. Малку е подалеку од хотелите, но затоа е исклучиво чиста.

dsc09029a
SONY DSC
Прочитајте и...  18 фотографии кои буквално „врескаат“ за помош

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote