in

Фотограф пронашол одличен начин една слепа невеста да може да ги види нејзините свадбени фотографии

Џејмс Деј е фотограф од Сиднеј. Тој имал одлична можност да работи со пар во кој сопругата била целосно слепа. Како може да фотографираш свадба знаејќи дека идната сопруга никогаш нема да може да ги види сликите? Тоа е прашање на кое што тој успеал да најде фантастичен одговор! Џејмс освен што креирал прекрасна атмосфера во текот на фотографирањето, на парот му подарил прекрасен подарок со кој тие засекогаш ќе се сеќаваат на нивната прекрасна свадба.

Сопругата Стеф го изгубила видот кратко пред да го запознае нејзиниот сопруг, Роб. Таа има дистрофија која ја наследила од нејзината мајка, Линда. Стеф се откажала од свадбата од нејзините соништа бидејќи сметала дека без вид нема да може целосно да ја доживее.

„Уште од кога беше мала таа сакаше да има свадба од бајките. Ние бевме многу тажни кога таа рече дека никогаш нема тоа да се случи“ – изјави мајка и.

Сепак, Џејмс успеал нејзината свадба да ја направи посебна.

Прочитајте и...  Бескрајни полиња со ориз, илјадници храмови и танцување: Запознајте го Бали - Островот на боговите (ГАЛЕРИЈА)

Оваа приказна никогаш немаше да се случи доколку парот не го запознал Џејмс. Ова било навистина тешка работа за него, 12 месеци ја подготвувал оваа идеја.

Така била формирана идеја за користење на десет парчиња ткаенини полнети со различни есенцијални масла.

„Неверојатно, таа вечер Линда ги мирисаше и допираше овие ткаенини и навистина можеше да се сети и поврзе секој мирис со различен момент на кој тој се однесуваше. Но, следеше најголемото изненадување. Невестата имаше можност да ги „види“ нејзините прекрасни свадбени фотографии. Во суштина, сликата се вжештува и потоа се крева.“ – објаснува Џејмс.

Ткаенините и соодветните мириси беа вклучени во невестинскиот албум. Секоја страна беше составена од фотографии придружени со аудио фрагменти снимени во текот на фотографирањето. Сликите, мирисите, ткаенините и снимките и помогнаа на Стеф да се потсети на еден од најсреќните денови во нејзиниот живот.

https://www.facebook.com/jamesdayweddings/videos/2019105178389412/

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote