in

Фотографии кои покажуваат дека Бурано е најдобрата тајна на Италија

На следното патување до величествената Венеција, бидете сигурни дека ќе одвоите време да избегате од толпите на необичниот остров Бурано, една од најдобро чуваните тајни во Италија. Овој мал, тивок архипелаг се наоѓа во истата блескава лагуна како Венеција, но е различен во поглед на атмосферата, темпото и палетата на бои.

Најважна карактеристика на Бурано е архитектура на виножитото. За разлика од вообичаените апартмани во Венеција, кои во голема мера остануваат во оригиналниот камен, теракотанските покривни куќи на Бурано се насликани со светли нијанси, создавајќи разнобојни села како во сон. Често се верува дека потеклото на оваа весела естетска традиција се поврзува со еден од историските занаети на островот: риболов. Тие велат дека рибарите намерно ги насликале своите куќи за да можат да ги гледаат додека се на море.

Повеќе фотографии на следната страна.

Прочитајте и...  (ВИДЕО) Несекојдневна глетка: Метеорит го осветли небото над Сардинија

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote