in

ФУТУРИСТИЧКО РЕМЕК-ДЕЛО: Библиотека во Кина како од научно-фантастичен филм

Библиотеката отворена во кинескиот град Тјенцин е вистинско ремек-дело на современата архитектура.

futuristicka biblioteka 1 385303363

Кога станува збор за најубавите библиотеки во светот, најчесто првата мисла на сите се величествените градби од минатиот век, кои ја рефлектираат тежината што остана од историјата.

Сепак, новоотворената библиотека во Тјенцин, во близина на Пекинг, со сигурност заслужува да биде на листата на најубавите библиотеки.

futuristicka biblioteka 2 603271559

Оваа футуристичка библиотека се простира на пет ката, покрива 34.000 квадратни метри, а нејзиниот капацитет е неверојатен – 1.2 милиони книги.

Првите два ката на библиотеката се читални, книги и дневни соби, додека на другите се наоѓаат простории за состаноци, канцеларии, компјутерски и аудио соби.

futuristicka biblioteka 3 603696804

Дизајнот на оваа зграда е резултат на соработката помеѓу холандската компанија MVRDV и Тијанџин Институтот за урбанистичко планирање и дизајн, а изградбата траела три години.

futuristicka biblioteka 4 857368894

Фото: Профимедиа

Прочитајте и...  Езеро Атабад - фасцинантна убавина создадена од природна катастрофа

Што мислите?

0 Поени
Upvote Downvote